Elmalı'da Hava

ANKET

Günlük Gazetemiz Olan Toros Gazetesi Size Ulaşıyor Mu ?
Tüm Anketler


"Ben Yuva'da siyaset değil, hizmet yaptım"

Yuva Belediye Başkanı Hüseyin Şahin "Ben Yuva'da siyaset yapmaya değil, hizmet vermeye geldim. Geri alan sürede Yuva'ya nasıl hizmet verebilirim, neler yapabilirim onun gayreti içindeyim. Onun sevdasındayım. Partisi ne olursa olsun, her siyasetçiyle, her bürokratla aram çok çok iyi. Önemli olan Yuva'ya bir fazla çivi çakabilmek. İstediğimi istediğimden alacak yetenek ve kapasitedeyim."

06 Kasim 2013 17:28
Yorum Sayısı :0  

Erkin ÖZGÜNSÜR: “Sayın Şahin. Yuva Belediye Başkanlığı döneminiz nasıl başladı”
Hüseyin ŞAHİN: “1954 yılında Yuva’da doğdum. İlkokulu Yuva’da,  ortaokulu ve liseyi  Elmalı’da okudum. Liseyi bitirdikten sonra 1973 yılında Hava Teknik Okullar Komutanlığı’nda eğitimimi tamamladım. Savaş uçak-larında teknisyen olarak göreve başladım. 22 yıl bu görevde bulunduktan sonra  1996 yılında Hava Kuvvetleri’nden ayrıldım, havacılığı çok sevdiğim için tekrar THK’nun yangın söndürme , paraşüt, ilaçlama, eğitim uçaklarında 14 yıla yakın çalıştım.
 “2009 seçimleri öncesinde, beldeme nasıl hizmet edebilirim, faydalı olabilirim” diye kendime sordum, bunun da siyasetle, belediye başkanlığı ile mümkün olduğunu gördüm. Nasip oldu, kısmet oldu, vefa oylarıyla hizmetlerime başladım. Durmadan çalışmalarımıza devam ediyoruz.
Erkin ÖZGÜNSÜR: “Hizmet için çıktığınız yolda, yolunuza devam edeceğiniz parti seçiminiz nasıl oldu ?
Hüseyin ŞAHİN: “Ben hizmet adamıyım, siyaset adamı değilim. Bunu başta söyleyeyim. Dedim ki arkamda hükümet olsun, AK Parti’nin kapısını çaldım. Partinin ileri gelenlerine, söz sahibi olanlara aday olmak istediğimi söyledim. Onlar ise başkanlarından memnun olduklarını ve beni aday gösteremeyeceklerini kaydettiler. AK Parti kabul etmedi, ama birçok parti kapısını açtı, beni partilerine davet etti, hatta direk aday olarak ilan edeceklerini söylediler. Ben tercihimi CHP’den yana kullandım.
Erkin ÖZGÜNSÜR: “Yuvalıların oyları ile belediye başkanı seçildiniz. Koltuğunuza oturduğunuz zaman nasıl bir belediye buldunuz ?
Hüseyin ŞAHİN: “Bugünün parasıyla 1 milyon 250 bin lirayla borç devir aldım. Öyle ki makam aracım bile belediyenin borcundan dolayı haczedildi. SGK, arsalara ipotek koydu. Vergi Dairesi, İller Bankası’ndan gelen paramızın bir kısmını aldı. Böyle bir tablo karşısında elbette iç açıcı bir belediye bulamadım.  Elbette hiç olmazsa İller Bankası’ndan gelen paramızın kesintiye uğramaması için bir yıl süresince Korkuteli Ziraat Bankası ile çalıştık. Maalesef bunlar koltuğumuza oturmadan karşılaştığımız acı gerçekler.
Erkin ÖZGÜNSÜR: “Peki belediyeyi bu durumdan çıkartabildiniz mi ?”
Hüseyin ŞAHİN: “6111 Sayılı Yasa ile biz Yuva Belediyesi’nin borçlarını yapılandırdık. Halen  borçları ödemeye devam ediyoruz. Çok şükür çok az bir borcumuz kaldı, bu arada hizmetlerimizde olanca hızıyla devam ediyor da...”
Erkin ÖZGÜNSÜR: “Bildiğim kadarıyla satacağınızda da, alacağınızda da Elmalı Belediyesinden izin alıyorsunuz ?”
Hüseyin ŞAHİN: “6360 Sayılı Bütünşehir Yasası, tekrar bizim elimizi- kolumuzu bağladı. Geçtiğimiz yıl İçişleri Bakanlığı’ndan bir yazı geldi. Arsa alımı, satımı gibi birçok konuda önümüze engel koydu. İhale dahi yapamıyorsunuz. Öyle ki belediyeye ait bir dükkanı kiraya vermek isteseniz dahi bizi ilçe belediyesine bağımlı kıldılar. Ama biz yılmadık, hizmetlerimize devam ettik.”
Erkin ÖZGÜNSÜR: “Sırası gelmişken, belediye başkanlığı döneminde Yuva’ya yaptığınız hizmetlerden bahseder misiniz ? “
Hüseyin ŞAHİN: “Yılmadık, usanmadık, kapı kapı dolaştık. Her taraftan hizmet aldık. Öncelikle Yuva’nın 30 yıllık sorununu, Yuva Yaylası Kızılpınar’daki kaynak suyunu, içme suyu olarak beldemize getirdik. Çok kısa zamanda Yuva’nın çeşmelerinden Kızılpınar’ın kaynak suyu akacak. Mehmet Akif Ersoy Caddesi üzerindeki atıksu ve yağmur suyu kanalını İller Bankası Bölge Müdürünün desteğiyle trapez kanala çevirerek, bu pis koku ve sinek yuvasını ortadan kaldırdık.
 40 yıldır kullanılmakta olan iki su deposunu temizlettik, içini fayans döşettik ve halkımızın hizmetine sunduk. Bir vatandaşımızın yüksek gerilim hattında elektriğe çarpılıp hayatını kaybetmesi üzerine, hattın yeraltına alınması çalışması başlattık. İki yıl sonra hattın tehlike arzeden bölümlerini yeraltına aldırdık. TELEKOM Bölge Müdürü’nün yardımıyla telefon ağını da yeraltına aldırdık. Beldemiz düğün salonunun önüne aile çay bahçesi yaptık. Burası kum- çakıl deposu halindeydi. Bu yeri düzenledikten birkaç yıl sonra bir bayan telefonla arayarak bana teşekkür etti. Birkaç yıl önce düğüne geldiklerini, düğün salonunun önünde  arabalarının çakıldığını, arabalarını kurtarmak isterken ayakkabılarının da, kıyafetlerinin de çamura bulandığını belirtti .Bayan bu sene geldim gördüm ki, çok güzel olmuş diyerek memnuniyetini belirtti. Düğün salonundan çıktıktan sonra çay bahçesinde dinlendiklerini, çaylarını- kahvelerini içtiklerini, ayakkabılarının çamura bulanmadığını, araçlarının da çakılmadığı belirtti. “Her taraf parke döşenmiş, çiçeklerle bezenmiş. Sizi tebrik ediyorum, takdir ediyorum” dedi. Çalışmalarımın sadece Yuvalılar tarafından değil, Yuva’ya gelen misafirlerimiz tarafından da takdir edilmesi beni mutlu etti. Belediyenin önü ise belediye araçlarının park yeriydi. Orada aynı zamanda yıkama rampası,borular, büzler, kısaca bu yer ardiye görünümüneydi. 13 Mayıs 2012 tarihinde bu alana 10 tane dükkan yaptık, bir bölümünü park olarak düzenledik. Burası yeşillikler içinde bir kent merkezi oldu.
 2009 yılında bir okul gecesinde öğrencilere söz verdim. Elmalı’ya okuyan öğrencileri midibüsle götürmemize rağmen, öğrenci sayısının fazlalığından çocuklar ayakta yolculuk etmek zorunda kalıyorlardı. Onlara daha modern ve büyük bir araçla, rahat ve güvenilir bir ortamda gidip- gelmeleri sözünü vermiştim. Çocuklara verdiğim bir diğer söz de, aynı zamanda benimde okulum olan, 1934 yapımı kullanılmayan, atıl bir halde duran ilkokulu faaliyete geçirmekti. Yuva’da iki ana sınıfına, bir tane kütüphaneye, birde yemek salonuna ihtiyaç vardı. Sözlerimi yerine getirdim. Ankara Yenimahalle Belediye Başkanının katkılarıyla bir firmadan büyük otobüsümüzü getirttik. Okulun onarımı konusunda ise sağolsun İl Genel Meclisi Başkanımız Cavit Arı ile İl Özel İdare Genel Sekreterimizin destekleri çok büyüktü. 140 bin lira bir bedelle söz verdiğim gibi 2 ana sınıfı, birer tane de kütüphane ve yemekhaneyi öğrencilerin hizmetine sunuldu.
 Uzak bir mahallemizde yaşlı bir kişi hayatını kaybetti. Cenazeyi mezarlığa kamyonetle götürdük. Bu bende büyük bir üzüntü oluşturdu. Ne yapabilirim diye düşündüm ve atıl durumdaki midübüsü morglu cenaze yıkama aracına, bir başka aracımızı da cenaze nakil aracına dönüştürdük ve Yuva halkı ile çevredeki köylerimizin hizmetine sunduk. Mezarlıklarda güzel bir projeyi uyguladık. Önceden mezarlıkta rahat bir şekilde dolaşılamıyor, mezarlar ancak uzun bir aramanın ardından bulunabiliyordu. Önce otları temizledik, uygun yerlerde yaya yolları açtık, bu yolları parke ile döşedik. Çeşmeler yaptırdık. Çeşmelere ayet ve hadisler yazdık. Çok güzel oldu. İki- üç kapı daha açarak mezarlığa giriş ve çıkışı da kolaylaştırdık. Vatandaşlarımız dua ediyor, bu da bize yetiyor.
 Yenimahalle’de çocuklarımız için bir oyun parkı yaptık. Oyuncaklar yerleştirildi, son düzenlemeler yapılıyor. Kısa süre içinde açılışını gerçekleştireceğiz.  Burası için de 25 bin lira civarında bir para harcadık.
 Her yıl 50 yoksul aileye gıda ve yakacak yardımı yapıyoruz.
 Yukarıovacık, Kaynarca, Örtülü, Kildenli- Ören,  yayla mezralarının elektrik projeleri bitti, bu yıl ihaleye çıkacaktır. Yaylalardaki ovalarımızın su sorununun çözümü konusunda  Büyükşehir Belediye Başkanımız sondaj sözü verdi.
 22 dönem milletvekillerimiz Deniz Baykal, Osman Kaptan, Atila Emek, Hüsnü Çöllü ve Tayfur Süner tarafından parası ödenmek suretiyle Yuva halkının hizmetine M 29 halk otobüsü satın alınmak suretiyle hizmete sunulmuştur.
 Alanya Belediye Başkanımız Hasan Sipahioğlu’nu ziyaret ettim ve sıkıştırmalı bir çöp kamyonunun Yuva Belediyesi emrine tahsisini sağladım. Başkan beye çöplerin kürekle atıldığını, kürekle boşaltıldığını, bundan dolayı da kendisinin de, görevlilerin de, Yuva halkının da muzdarip olduğunu söyledim. Sağolsun hibe ettiği araç, 97 model, Fatih marka sıkıştırmalı bir çöp kamyonu.
 Yuva futbol sahasını çimlendirdik, halkımızın hizmetine sunduk.
 Beldemizde halk arasında Akpınar diye adlandırılan bir dere var. Bu derenin bir kısmı Dsİ tarafından ıslah edildi.
 Kültür Bakan Yardımcımız Abdurrahman Arıcı’ya da teşekkür ederim. Yeni bir Atatürk büstü için 20 bin lira gönderdi.  Atatürk büstünün önceki yeri uygun değildi.  Büstü uygun bir yere koyduk, üstüne de THK’dan aldığımız kullanılmayan bir planörü koyduk. Değişik bir görüntü ortaya çıktı. Bu arada aldığımız planöre TC. Yuva adını verdik ve böylece havacılık riteatürüne TC Yuva’yı da dahil ettik. Koyduğumuz elektronik pano ile de vatandaşımız günü, saati ve hava sıcaklığını görebiliyor. Üst tarafa, “İstikbal Göklerdedir” yazısını koyduk. Muhittin Böcek başkanın bir etkinliğinde şiir okudum, Doğan marka bir binek aracı belediyeye hibe etti. Ayriyeten çok sayıda çöp konteyneri verdi.
 En önemli projelerinden biri de 290 dönümlük hazine arazisinin 120 dönümüne elma bahçesi, ve hapishane yapılması için Adalet Bakanlığı’na tahsis ettik. Gelen heyet taban suyu yüksek, ortasından kanal geçiyor gibi bazı olumsuzluklar yazdı. Biz buna itiraz ettik. O kanalın yerini değiştirebileceğimiz belirttik. Taban suyu konusunda da yakınında 3 katlı bir karakol binası ile buzhane bulunduğunu yazımıza ekledik ve talebimizi yeniledik. Şu anda Adalet Bakanlığı’nın yeni bir ekip göndermesini bekliyoruz. Bu konuda iktidar ve muhalefet milletvekillerinden destek bekliyoruz. Hapishane Yuva için, Yuva ekonomisi için, hatta Elmalı için  bulunmaz fırsat olacaktır. Yuva bir Dalaman olacak. Dalaman’ı Dalaman yapan oradaki açık hava hapishanesidir.
 Ali Akman Caddesi üzerindeki açık olan 1 kilometrelik atık su kanalına büz döşendi. Sağolsun Elmalı Belediye Başkanımız şu ana kadar 25 bin metrekare parke döşedi , Yuva’ya şu ana kadar. Ve halen döşemeye devam ediyor. Başkanımızın bu iyiliğini unutamıyorum ve kendisini takdir ediyorum.
 Ayrıyeten Çaybaşı Mahallesi’ne de bin 100 metre atık su borusu döşendi. Yuva Belediyesi olarak ta 5 bin metrekare parke döşedik.
 Büyükşehir Belediye Başkanımız Ramazan ayı’nda geldi ve Elmalı’da iftar yemeği verdi. Orada Büyükşehir Belediye Başkanımızı şiirlerle karşıladık, kendisinden Yuva beldem için bazı taleplerim oldu. Sağolsun bizi kırmadı. şu anda asfaltlama çalışmalarımız tamamlanmış durumda.
 Yaptığımız çok işler var.
Erkin ÖZGÜNSÜR: “Bundan sonraki siyasi yaşamınız nasıl şekillenecek ?”
Hüseyin ŞAHİN: “Ben Yuva’da siyaset yapmaya değil, hizmet vermeye geldim. Geri alan 6 aylık sürede Yuva’ya nasıl hizmet verebilirim, neler yapabilirim onun gayreti içindeyim. Onun sevdasındayım. Partisi ne olursa olsun, her siyasetçiyle, her bürokratla aram çok çok iyi. Önemli olan Yuva’ya bir fazla çivi çakabilmek. İstediğimi istediğimden alacak yetenek ve kapasitedeyim.”
Erkin ÖZGÜNSÜR :”Aday olacak mısınız ?”
Hüseyin ŞAHİN: “Bu soruyu çok sık soru-yorlar. Şu anda adaylık falan düşünmüyorum. Nötrüm. Aday olacağım demekle aday olunmaz. Halk isterse aday olunur, başkan olunur. Halk istemedikten sonra siz ne kadar aday olacağım desenizde bir şey ifade etmez.”

YORUMLAR
Henuz Yorum Yok...